Časté otázky

Jak mám svou fretku naučit chodit na kočičí záchodek?

V kleci:

Možností je více, a tak je možné, že jich budete muset vyzkoušet víc, než najdete tu správnou, která zabere.

Velice důležité je zbavit postižené místo zápachu moči, či exkrementu. Důkladně místo vyčistěte. Je třeba užít saponát, nebo Ocet, případně obojí naráz (ideálně s dezinfekcí, např. Sanytol) Fretka se totiž řídí čichem a používá místa, která už jednou použila. Oproti tomu by se saponátem neměl umývat její záchodek, právě proto, že se řídí čichem. Alespoň dokud si nevštípí, k čemu wc je.

1. Ponechejte v záchodku vzorkový bobek, případně trošku počůraného kočkolitu. Není-li v záchodku, získáte jej nasypáním čistého na loužičku a kousek z této směsi vložíte do wc.

2. Kadí Vaše malá fretka mimo záchod do libovolného rohu, nebo kdekoliv kolem stěn a vzorkový bobek zatím nepomáhá? Můžete zkusit dát na postižená místa pelíšky, případně s nimi můžete obložit celou klec. Je vhodné je připevnit, aby je fretka neodsunula.

3. Existuje možnost, že Vaše fretka povyrostla, a záchod je ji už malý. Nejčastěji se jedná o malý rohový záchod, který se běžně prodává. Pokud si v něm fretka nemůže zacouvat, obvykle do něj přestane chodit.

Co mám dělat s tím, aby mi neodsunovala záchod doprostřed klece a nechodila následně mimo?

Záchodek nějakým způsobem přichyťte ke kleci. Záleží jen na tom, jakou máte klec, jaké možnosti, a co zvládnete.

Máte-li klec dělanou vlastnoručně, je možné vyrobit si dřevěnou ohrádku, do které záchod zapadne a nebude se dát odsunout, ani převrátit. Riziko se eliminuje už jen na vyhrabaný wc. Další možnost je do záchodku navrtat dírky a přivázat jej k mřížím.

V bytě při vypouštění a hrách:

Opět je dobré ponechat v záchodku vzorkový bobek. Doporučuji mít více záchodků, v každé místnosti, kde se fretka pohybuje, alespoň jeden, aby jej měla fretka vždy na očích, když se jí začne chtít.

1. Předpokladem úspěchu je fretku nějaký čas pozorovat. Začne-li se chovat podezřele, což je couvání zadkem do rohu, případně přidřepnutí se zvednutým ocáskem, musíte ji vzít a přenést na záchodek. Pokud z něj vyskočí a pokračuje v hraní si, bedlivě ji sledujte. Chce-li to znovu uskutečnit někde mimo záchod, opět ji přeneste. Možná to budete muset chvíli opakovat, dokud to neudrží a neudělá přímo tam kam má. Potom ji pochvalte, případně dejte nějakou malou mlsku.

2. Najde-li si fretka místo, kde zarputile kálí i po vyčištění, potom zvažte umístění záchodku na toto místo (může se použít i jiná nádoba s kočkolitem). Pokud se na místo žádný záchůdek nevejde, zkuste tam nacpat alespoň pelíšek nebo misku s granulemi.

3. Je-li Vaše fretka ještě malá, může se ji také stát, že na záchodek sice vleze, ale v couvavém zápalu přecouvá přes okraj. Fretka je sice v záchodku, ale bobek opět venku. Zkuste na záchodek připevnit zarážky, třeba z kartonu.

Vhodná toaleta: je taková, která je dostatečně prostorná, aby si v něm mohla fretka pohodlně zacouvat. Ideální je kočičí obdélníková, stačí bez krytu. Trojúhelník tak oblíbený nebývá, a pokud ano, tak dostatečně velký (alespoň se stranou 40 cm).

Mohu chovat zároveň s fretkou i jiné zvíře?

Jak již bylo řečeno výše, chováte-li ještě jiná zvířata jako např. hlodavce, okrasné ptactvo, rybičky, je nutno je důkladně zabezpečit!

Znovu zdůrazňuji: fretka je velmi zdatný lovec! Je schopná dlouhou dobu takovou jednohubku ignorovat a ve chvíli, kdy to nejmíň čekáte, zaútočit.

Fretka a hlodavec, pták

Ano, dokážete-li je kvalitně zabezpečit tak, aby se na ně fretka nedostala. NIKDY se však nesnažte tyto druhy skamarádit!

Fretka a pes

Tato kombinace je vhodná, máte-li doma psa, který je zvyklý na jiná zvířata a je tolerantní. Nenechávejte je však o samotě, bez dozoru.

Seznamování dospělé fretky psího plémě neznalé s představitelem psího rodu může být nebezpečné i pro samotného psa. Fretky bývají tak odvážné, že často i když se bojí, dokážou napadnout i velkého psa. Jsou-li zahnány do kouta, tak neváhají použít pachové žlázy a odvážně se vrhnou vstříc nepříteli.

Přesto je ale na místě dávat pozor a takovým střetům se psy se vyhýbat. Fretka může v takovém souboji přijít i o život a pes odejít s piercingem nosu.

Fretka a kočka

Kombinace rovněž možná. Nejlépe však uděláte, seznámíte-li malé freťátko s malým koťátkem. I starší kočka je schopná přijmout, nebo alespoň tolerovat fretku ve svém revíru, když pochopí, že toto nové ukousané zvíře také patří do rodiny.

Seznamování různých druhů závisí na povaze každého jedince. Je možné, že se po nějakém čase začnou dospělá zvířata navzájem tolerovat, ale často zůstávají v pozadí určité neshody. Proto je nanejvýš vhodné, aby každé zvíře mělo své místo klidu, kam se může uchýlit v případě potřeby.

Samečka nebo samičku?

Sameček

- Mívá větší problém s čistotností.

- V pubertě často začíná se značkováním teritoria, tedy už kolem 6. měsíce.

- V říji se často svého páníčka snaží zatáhnout někam pod gauč, nebo do pelíšku.

- V dospělosti se obvykle zklidní a bývá línější, přítulnější a mazlivější, než samička.

- Má rád procházky, je schopen ujít i několik kilometrů.

- Jeho říje trvá od jara do podzimu. Samec silně značkuje svůj revír a je mnohem výrazněji cítit.

- Samec je větší, těžší a tudíž se nevejde všude, kde se ještě samička vejde.

- Chcete-li mít doma pořádný kus fretky, potom je sameček vhodnější.

Samička

- Fretčí holčička bývá jako malá čistotnější, ale také si v pubertě zkusí, co a kde si může dovolit.

- Bývá aktivnější a musí vědět o všem co se kolem ní děje. Chvíli neposedí.

- Každá fretka, ať holka, či kluk, si musí projít pubertou.

- Dospělá bývá stále velice aktivní a ne tak mazlivá, jako sameček, ale jsou i výjimky.

- Mívají často problém s dlouho trvající říjí. Neplánujete-li miminka, potom je vhodnější nechat ji kastrovat. Předejdete tím zdravotním potížím, které mohou skončit i smrtí (viz Říje u fretek).

- Bývá menší a tudíž i obratnější a vleze téměř všude, i tam, kde se to zdá nemožné.

- Je cítit mnohem méně (ale i to je individuální).

- Chcete-li mít o zábavu postaráno, pak je samička to pravé pro Vás.

Je lepší pořídit si více fretek?

Máte-li doma už jednu fretku, je třeba zvážit, jak se snáší s jinými fretkami. Nutno se zamyslet nad tím, jak je stará, zda je zvyklá na jiné fretky, jakého je pohlaví atd. Čím je fretka mladší a ve větším kontaktu s jinými fretkami, tím snadněji si na nově příchozí fretku zvykne. Neznamená to, že si postarší fretka nemusí zvyknout, ale obvykle je to složitější a trvá to déle, zvláště pak, pokud si fretky vzájemně nesednou.

Nejjednodušší bývá spřátelení samečka a samičky nebo dvou samiček. Je možné i přátelství mezi dvěma samečky, obvykle ale jde o dva kastráty nebo kastráta a mládě.

Další obvykle bezproblémové přátelství bývá mezi matkou a jejím mládětem (důležité je zjistit si před nakrytím předky samičky i krycího samečka). Pokud si necháte samečka, pozor na příchod říje, zvláště u matky. Je nutné je od sebe oddělit nebo kastrovat, abyste zabránili příbuznému krytí.

Jste-li si jistí, že zvládnete hned dvě fretky naráz, nebo už máte nějaké zkušenosti z chovu, je vhodné pořídit i dvě mláďata naráz, kdy rovněž nebývá problém.

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky