Základní informace

FRETKA JE ŠELMA!

Třída: savci

Podtřída: živorodí

Nadřád: placentáloví

Řádu: šelmy

Čeleď: lasicovití

Podčeleď: kuny

Rod: tchoři

Druh: fretka tchořovitá

Fretka, jakožto tvor, kterého známe v současnosti, již není divokou šelmou, ačkoliv na některých místech se ve volné přírodě vyskytuje. To ovšem neznamená, že ji můžeme vypustit do volné přírody v naději, že se o sebe postará. Fretka je domestikované zvíře a v přírodě sama nemá moc šancí na přežití.

Předkem fretky je tchoř tmavý. Uvádí se, že fretka byla domestikována zhruba před 2000 lety.

Fretka není zvířátko pro každého. Má osobnost a vlastní hlavu. Její největší zálibou je vymýšlení lumpáren a srandiček, které mohou jejího majitele nejen pobavit, ale také pěkně rozčílit. Je velmi vynalézavá a osobitá.

Nikdy neudělá to, co po ní chcete, pokud to není její vlastní vůle. Za Váš nezájem vás potrestá a Vašemu trestu se směle vysmívá. Je to zvířátko, jenž si vás chce přizpůsobit k obrazu svému stejně, jako chcete Vy sami, aby se ono podřídilo vám. Takže je to takové KDO s KOHO. Nakonec podlehnete.

K čemu všemu FRETKA byla a k čemu je nyní?

Fretka v minulosti sloužila jako lovecké zvíře k vyhánění králíků z jejich nor. Takovému mysliveckému počínání se říkalo fretkování.

Fretka měla nasazený náhubek a hladová se pustila do nory.

Další variantou bylo, že se fretka pustila do nory bez náhubku, ale byla polosytá.

Jiné zdroje říkají, že fretek se užívalo k provlékání lan potrubím. To proto, že fretky zbožňují místa, která jim připomínají noru a rourou rády prolézají, což jistě potvrdí nejeden chovatel, který svým fretkám rouru na hraní pořídil.

Dalším využitím bylo též chytání myší. Fretka je velice zdatný lovec a často tímto uměním překvapila mnoho dnešních chovatelů. Ne vždy mile. Ono říkat si: "však ona se na toho křečka nedostane" je velmi bláhové. Omyl této myšlenky se majitel dozví zásadně tehdy, když už je pozdě. Fretka se nezalekne ani potkana.

Bohužel fretky byly a stále jsou, využívány pro kožešinářský průmysl. Kdo ale pozná fretku osobně a rozhodne se, že se stane jejím kamarádem, zjistí, že fretka má nejlepší místo na pozici "domácí mazlíček".


Více zde: https://finduilass-ferrets.webnode.cz/o-fretkach/zakladni-informace/