Základní péče

Základní péče

Srst:

Fretky se o svou srst většinou dokáží postarat velmi dobře samy. Není proto potřeba je pravidelně koupat, či česat.

V případě znečištění, nebo budete-li trvat na tom, že chcete fretku přesto vykoupat, použijte šampon pro fretky, nebo kvalitní šampon pro psy či kočky. Důležité je šampon pořádně opláchnout. Mytí šamponem se nedoporučuje častěji než jednou měsíčně. Je možné fretku umýt jednou za dva týdny čistou vodou.

V době línání je dobrým pomocníkem kartáč k vyčesávání chlupů. Fretky línají 2x do roka a to obvykle na jaře a pozdě v létě, nebo na podzim. Jaký kartáč zvolit, bude záležet především na Vaší fretce. Některé kartáč s drátěnými ostny nemají rády a je proto pro ně vhodnější zvolit jiný, třeba se štětinami, nebo nějaký vyřazený lidský.

V případě výskytu klíšťat je třeba užít pinzety na klíšťata. Neodstraňujte nikdy holýma rukama, hrozí infekce nebo přetržení klíštěte. Klíště nevytáčejte, hrozí uvolnění škodlivých látek do těla fretky.

Drápky:

Fretkám velice rychle dorůstají drápy a tak se musí často zastřihávat (asi 1x měsíčně). K tomu slouží kleště na drápy, stačí běžné pro pejsky či kočky, případně kleštičky pro kojence.

Osvědčený způsob zastřihávání drápků je s pomocí vitaminové pasty, kterou sevřeme mezi koleny, a zatímco se fretka zaměstnává jejím olizováním, můžeme použít obě ruce ke stříhání.

Pozor, drápek zastřihávat jen do míst, kde ještě neprosvítá lůžko. Jeho narušení je pro fretku bolestivé.

Uši:

Některé fretky trpí zvýšenou tvorbou ušního mazu a je zapotřebí uši čistit, opět zhruba 1x měsíčně. Předejdete tím utvoření vhodných podmínek pro ušní roztoče, např. ušní svrab. Ten může způsobit narušení ucha natolik, že může způsobit ohluchnutí.

K čištění potřebujeme ušní kapky, třeba pro kočky či psy (Otifree, Trixie...), dále pak ušní tampónek. Nejlepší způsob, jak fretce vyčistit uši, je chytit ji jednou rukou za kůži vzadu za krkem a druhou rukou čistit.

Ušní maz mívá světle hnědou až mírně načervenalou barvu. Při výskytu svrabu bývá tmavě hnědý až černý a je ho hodně.

Zuby:

Abyste alespoň trochu předešli časté tvorbě zubního kamene, zkuste fretce podávat maso s kostí, nejlépe kuřecí krky. I tak se po čase zubní kámen může objevit. Je-li kámen "čerstvý", bývá měkký a jde seškrábnout i nehty. Pokud už je pevný, raději nechejte jeho odstranění na někom zkušenějším, nebo na vašem veterinárním lékaři. Odstranění zubního kamene předejde zánětům dásní a zkažení zubů.

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky