Způsoby chovu

Způsoby chovu fretky

V bytě

1. Chov na volno

Je možný, ale je třeba dobře zabezpečit byt. Především elektrické spotřebiče, jako lednička, či mrazák. Mnoho lidí má pořád ještě typ ledničky, kdy je zezadu ventilace opatřena jenom slabou mřížkou, která však pro fretku není žádnou překážkou. Mohla by se tam lehce zaklínit.

Další nebezpečí jsou okna. Fretka může snadno uniknout otevřeným oknem, proto je nezbytné okna zabezpečit ochrannou sítí, a to i přestože máte pocit, že fretka nemůže na okno vylézt. Nepodceňujte fretčí vynalézavost (především samiček) ve šplhu.

Pokud se jim podaří vyšplhat dostatečně vysoko, hrozí jim zranění při pádu. Proto je důležité zajistit i taková místa.

Máte-li květiny na zemi, nebo v dosahu fretky, lehce se vám stane, že si váš mazlíček usmyslí zahradničit a květiny Vám přesadí na podlahu či koberec. Některé květiny jsou pro zvířata jedovaté (dyfmbachie, fialky), proto byste měli zvážit, jestli budete takové rostliny a květiny pěstovat zároveň se zvířaty. Pokud se jich nechcete vzdát, měli byste je dát na takové místo, kam se fretka nedostane.

Fretka často překoná vaše představy o tom, jak takový malý tvor může překonat takovou výšku, skokem někdy víc než 1 m nad zem. Není pro ně žádný problém vylézt na konferenční stolek, vše z něj shodit, a třeba i vylít pití do notebooku. Rovněž si věci rády půjčují, takže cenné věci nenechávejte v jejich dosahu, jinak je budete muset hledat v tajných fretčích skrýších, např. za skříní, pod sedačkou a podobně. Fretky rády lezou do skříní, poliček a všude, kde si myslí, že by to mohlo být zajímavé. Hravě se naučí otvírat dvířka na magnetky.

Jsou chovatelé, kteří jsou s takovým chovem spokojení. Já jsem názoru, že je lépe chovat fretku v kleci/voliéře. Je to bezpečnější pro ni i pro Vás, protože, nebude-li nikdo doma, nemusíte se strachovat, kde a co fretka udělala a jestli se jí při tom něco nestalo.

Shrnutí:

1. Zabezpečit ledničku

2. Zabezpečit okna

3. Dát z dosahu fretky květiny

4. Nenechávat věci, které byste mohli postrádat, či je mohla fretka pozřít, v dosahu.

5. Zabezpečit skříně a poličky

2. Chov v kleci / voliéře

Ideální varianta, kdy máte jistotu, že se fretce v době Vaší nepřítomnosti nic nestane. Jediným nebezpečím může být převrhnutý či vyhrabaný záchodek, vylitá voda, bobky natruc mimo záchod a podobně. Ale není to vyházená skříň prádla, rozkousané tuby a krémy a jiné fretčí neplechy. Fretka prospí zhruba 20 a více hodin denně. Proto ji, přes dobu kdy nikdo není doma, nevadí, když je ve své voliéře. Většinou celou tu dobu spí. Po příchodu členů domácnosti se může opět pohybovat mimo voliéru a vše si vynahradit. Pokud nemáte tolik prostoru, abyste si pořídili, vyrobili, nebo nechali vyrobit voliéru, postačí prostorná klec. Dnes už v obchodech můžeme narazit přímo na klece vhodné pro fretky (např. Royal Suite či Perfect), nebo jiné prostorné klece.

Velikost klece či voliéry by měla být alespoň 100 x 40 x 70 cm (délka x šířka x výška).

Venkovní chov fretek

Venkovní chov fretek je prospěšný pro jejich zdraví. Musíme však počítat s tím, že takové fretky potřebují stejný kontakt, jako když bydlí v domě. V zimě nutno počítat s tím, že náhlé přechody z teplot nízkých do teplot vysokých, tedy, přechod z venku do vytopeného bytu, a naopak, jsou pro fretky nebezpečné. Máte-li fretku ve venkovní voliéře, je třeba brát si ji na procházky a ne do domu. Voliéra musí být dostatečně velká a to rozhodně větší, než bytová. Fretka musí mít k dispozici zateplenou boudičku, nejlépe s předsíní, a pitnou vodu, což je potřeba často kontrolovat hlavně v dobách mrazu, kdy voda zamrzá.

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky