Nemoci

Nejčastější onemocnění

Normální teplota zdravé fretky je 39°C v konečníku.

Pokud se Vám na fretce něco nezdá (nejí, nepije, je apatická, nehraje si, příliš spí), neprodleně navštivte veterináře. Pokud je fretce diagnostikováno onemocnění, může dojít k nechutenství. Měli byste volit jídlo, které je lehce stravitelné a výživné. Rovněž fretky po operaci by měly mít lehce stravitelné jídlo.

Když potřebujete, aby slabá fretka získala co nejdříve sílu, můžete ji denně podávat jeden syrový vaječný žloutek, bez bílku. Zdravé fretce žloutek každý den nedáváme, u nemocné je to výjimka. Musíte-li fretku krmit stříkačkou, dělejte to opatrně. Dávejte ji kašovitou směs po malých soustech, aby se jimi nezačala dusit. Nevíte-li si rady, zeptejte se veterináře, jak na to.

ECE (epizootická katarální enteritida)

Velmi nakažlivý virový zánět střev. Příznakem je zvracení, po pár hodinách i žlutý až zelený páchnoucí hlenovitý průjem, který může trvat 1 - 2 týdny. Zejména ke konci se může objevit nažloutlý zrnitý trus. Fretka nemá chuť jíst, je apatická, může drasticky zhubnout a hrozí dehydratace. U slabých či jinak oslabených fretek je nutná léčba, organismus mladé silné fretky si většinou poradí sám jen s nasazením diety, případně podáváme pastu Probican, která pomáhá při osídlování střeva důležitými bakteriemi. Je nutné dbát na dostatečný příjem tekutin. V každém případě ale trvá-li průjem či zvracení déle než dva dny, navštivte veterináře. Fretce hrozí dehydratace.

Chřipka

Fretky se jí snadno nakazí od lidí. Proto když jste nemocní a nikdo se za Vás o fretku nepostará, vyhýbejte se přímému dýchání na ni, před manipulací s ní a jejím krmivem si řádně umyjte ruce a nemazlete se s ní. Ona to pár dní vydrží a vynahradíte jí to, až budete zdrávi. U fretky je průběh chřipky o hodně delší než u člověka (až 3 týdny). Fretka má stejné příznaky jako člověk: kýchání, čirý výtok z nosu a očí, nechutenství, apatie a někdy může mít i průjem. Nemocné fretce poskytněte teplo a dostatek odpočinku, je dobré také zvýšit vlhkost vzduchu (např. pomocí odpařovačů). Ta je například v panelových bytech nízká. Můžete jí také nabídnout třikrát denně trošku medu, jen na špičku prstu, nebo přidat kapku jitrocelového sirupu do vody.

Stejně jako ona může chytit chřipku od vás, můžete ji chytit i vy od ní. Zhoršuje-li se zdravotní stav nemocné fretky, nebo přestala-li jíst a pít, neváhejte a navštivte lékaře.

Váhové výkyvy

Pokud vaše fretka přibrala před zimou, nebo naopak zhubla na jaře, není důvod k panice. Fretky na zimu přibírají na váze a stávají se méně aktivní. Na jaro svou nabytou váhu opět ztrácejí. Problém může být tehdy, stane-li se tak mimo sezónu. Fretku častěji pozorujte, a pokud odmítá potravu, kterou dříve bez problémů přijímala, nebo hubne bez příčiny, přestože jí, je čas navštívit veterináře.

Škytavka a kašel

Fretky škytají a kašlou poměrně často. Kašel bývá většinou způsoben vdechnutím drobných částic (prachu, chlupů, nebo drobného smítka), na které při svých průzkumech narazí, nebo také příliš rychlým hltáním či pitím. Kašle-li však déle, zkontrolujte, jestli ji něco neuvízlo v krku. Nejlépe to provedeme tak, že chytneme fretku za kůži na zátylku. Fretka se uvolní a zívne si. Má-li něco v krku, nesnažte se jí to do něj zatlačit, ale zkuste předmět vytáhnout. Fretce se může v krku zaseknout větší sousto jídla, nebo nějaký předmět, který žvýká. Pokud fretka kašle delší dobu a bez viditelných příčin, může se jednat o chřipku či v horším případě srdeční onemocnění. Navštivte veterináře.

Ucpání střev

Pokud máte podezření, že fretka pozřela kousek gumy, plastu, či jiného nestravitelného předmětu, hodně ji pozorujte a pokud zvrací, nemá chuť k jídlu, nekadí, neprodleně ji vezměte k veterináři. Hrozí ucpání střeva, což se musí řešit operativně. Ucpání střev může skončit i smrtí fretky.

Bezoáry

Stejně jako u koček, i u fretek se může ve střevě fretky nahromadit chomáč chlupů, který může ucpat střevo. I fretky si čistí svůj kožíšek, a tak se v období línání riziko vytvoření tzv. bezoáru zvyšuje. Abyste tomuto předešli, je dobré podávat trošku kočičí pasty s maltózou proti bezoárům, která se dá koupit v obchodě s chovatelskými potřebami, u veterináře či na internetu. V období línání můžete dávku pasty zvýšit, je vhodné také pravidelné denní česání a častější koupání v čisté vodě, která vypadaná chloupky odplaví. Fretka vymění celou srst během jednoho, max. dvou týdnů. A chlupů je opravdu hodně.

Zánět močové trubice a ledvin

Dá snadno léčit, ale není dobré léčbu odkládat. Tyto záněty mohou postupovat dále do močového ústrojí a způsobit tak zánět ledvin. Pokud Vaše fretka pije příliš mnoho vody nebo se zdá, že má při močení potíže, nebo pokud má její moč neobvyklou tmavou barvu, vezměte ji k veterináři.

Onemocnění nadledvin (hyperadrenokorticicsmus)

Vyskytuje se zejména u starších kastrovaných fretek, a to zejména u těch, které byly kastrované příliš brzy, tedy před dosažením pohlavní dospělosti. Jde o nadměrné vylučování pohlavních hormonů nadledvinami.

Mezi příznaky patří ztráta srsti (nejprve kořen ocasu, dále bříško, stehna, záda), svědění, hubnutí, někdy i příznaky říje u kastrovaných jedinců. Při podezření na toto onemocnění navštivte veterináře a vyžádejte histopatologické vyšetření nadledvin.

Inzulinom

Postihuje především starší fretky. Většinou si ho všimnete až ve velmi pokročilém stádiu, dá se však odhalit jednoduchým vyšetřením. Proto doporučuji zvláště starší fretky nechat 2x ročně preventivně vyšetřit.

Mezi příznaky patří slabost zadních končetin (zejména nalačno), chvilková celková slabost, hubnutí mimo sezónu, dezorientace, třes, křeče, nevolnosti (slinění, hrabání packami do tlamičky), apatie, rychlá únava, v těžších stavech až bezvědomí. V takovém případě vyhledejte ihned veterináře a sdělte mu své podezření. Může to vše urychlit.

Ušní svrab

V žádném případě si svrab nenechte ošetřit přípravkem OTOSPECTRINE, OTICURE nebo DEXORYL!

Ušní maz mívá světle hnědou až mírně načervenalou barvu. Při výskytu svrabu bývá tmavě hnědý až černý a je ho hodně. Navštivte veterináře a nechte výtěr prozkoumat mikroskopem.

Fretky jsou na svrab velmi náchylné. Když si pořídíte novou fretku, měli byste ji při první návštěvě veterináře nechat zkontrolovat uši. Svrab může fretka chytit i od jiných zvířat, např. koček, můžete si ho ale domů přinést i třeba na rukávech. Když svrab chytí jedna fretka, budete muset přeléčit všechny, pokud jich máte více. Umí se totiž šířit velmi rychle. Je nutné rovněž vydezinfikovat, převařit nebo přemrazit veškeré pelíšky.

Blechy

Proti blechám lze použít stejně jako u psa nebo kočky, odblešovací šampón či sprej (např. Arpalit, který vyrábí i šampon i sprej). Existují i různé ampulky, které se kápnou mezi lopatkami a blecha, jakmile se napije krve, zemře a odpadne. Jsou to např. Advocate či Frontline. Samozřejmě je opět důležité vydezinfikovat i klece a pelíšky.

Červi

Fretky se preventivně neodčervují. Pokud rozbor stolice ukáže jejich přítomnost, až tehdy je odčervení nezbytné. Pravidelný rozbor stolice je vhodnou prevencí střevních onemocnění.

První pomoc

Mnohem lepší je poraněním fretky předcházet. Náprava bývá těžší, ale když už se stane, je zde pár rad. Samozřejmě informujte či rovnou navštivte svého veterináře. V závažnějších případech je výhodou mu před svým příjezdem zavolat a informovat ho o situaci, aby byl do Vašeho příjezdu připraven rychle pomoci.

Krvácení

Ránu v rámci možností stlačte a neprodleně vyhledejte veterináře. Pokud se jedná o menší zranění, např. střižení do nehtového lůžka, můžete krvácení zastavit sami zásypem, který je k tomu určený (Traumacel), kamencovým pudrem, kukuřičným škrobem nebo moukou. Pokud se Vám ale podařilo zastřihnout jej příliš vysoko, bude veterinář potřeba. Postižený prst se snažte držet stlačený.

Pokousání zvířetem

Při pokousání zvířetem je dobré zjistit, zda toto zvíře bylo očkováno (jde-li třeba o psa). Přiložte tlak na ránu a jeďte na veterinu. Lékaři sdělte, že jde o pokousání.

K poranění může dojít třeba i při páření, nebo fretčích soubojích. Drobné ranky na šíji vydezinfikujte Betadinou.

Otrava

Může se stát, že se fretka dostane do skříňky s jedovatými látkami, saponáty a podobnými prostředky, a pozře něco, z čeho se může otrávit. Proto zjistíte-li, že něco takového mohla sníst či vypít, vezměte ji ihned k veterináři společně s nádobkou, v níž onen přípravek byl.

Poranění elektřinou

Fretky většinou kabely elektrického vedení neokusují jako hlodavci, ale v období růstu zubů okusují a útočí na vše. Může se stát, že zrovna Vaše fretka bude mít kousání drátu v oblibě. Pokud tedy utrpí elektrický šok, zabalte ji do deky a jeďte k veterináři.

Přehřátí sluncem - úžeh

V letním období hrozí při vysokých teplotách přehřátí, které je u fretky dost rychlé a nebezpečné. V žádném případě nenechávejte fretku v autě ani s pootevřeným okénkem. Také ji nevystavujte příliš dlouho přímému slunci. K přehřátí může docházet již při 30°C. Pokud jste na procházce, vybírejte si místa, kde je stín a poskytněte fretce dostatek vody.

Že k přehřátí došlo, poznáte podle zrychleného dechu, skleslosti, apatie. Je nutné rychlé ochlazení fretky, nikoli však drastické, ale postupné (např. chladnou, ale ne ledovou vodou, zvlášť na jejích tlapkách a tříslech, či zabalení do mokrého ručníku). Dejte pozor, abyste její tělesnou teplotu nesnížili příliš. Pokud je ochotna pít, dejte ji vodu. Až bude její stav stabilizovaný, vezměte ji k veterináři.

Průjem

Průjem u fretek byste neměli brát na lehkou váhu. Jsou to malá zvířata, která se rychle dehydratují, a jakékoliv delší trvání průjmu může mít vážné následky. Průjem se projeví při požití nevhodné stravy, jako následek stresu, žaludečních problémů, nemoci jater, otravy, ale může být také způsoben virovou infekcí (epizootická katarální enteritida), viz ECE.

Zlomenina

Může k ní dojít velmi snadno např. zašlápnutím, nakopnutím, ale i pádem z velké výšky. Máte-li podezření, že má něco zlomeného, snažte se ji znehybnit zabalením do ručníku a v přepravce ji odvezte k veterináři, a to raději i tehdy, když se zdá být v pořádku.

Zlomený zub

Pokud je zub zlomen tak, že nejde vidět nerv (malá tečka uprostřed zlomeného zubu), není to nic vážného. Pokud je to ale zlomený až na nerv, mohlo by se stát, že se zanítí, nebo se začne kazit a to už by představovalo vážnější riziko. Pokud si všimnete, že zub začal hnědnout, nebo je zlomen až na nerv, navštivte veterináře.

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky