Pro a proti

Výhody:

- Fretka je tvor skladný, lze ho vzít často i tam, kde psi nesmějí.

- Na fretku nemusíte mít tolik času jako na psa, ona ho tolik nevyžaduje, prospí až 20 hodin denně.

- S fretkou můžete jít ven, když se chce vám. Nemusíte ji venčit 3x denně jako psa.

- Život s fretkou Vás naučí opatrnosti, které je třeba, chystáte-li se pořídit si miminko. Je to taková předmateřská škola.

- Po překonání počátečních nezdarů v podobě zničených věcí a výkalů všude možně zjistíte, že jste se naučili trpělivosti, a snad i větší pořádnosti.

- Člověk nikdy nepřestane obdivovat jejich vynalézavost, humor, roztomilost, houževnatost a společenskost. Fretka se obvykle zajímá o to, co děláte, a chce se účastnit.

Nevýhody:

- Už nebudete mít tak křišťálově čistý byt. Fretky všechno v jejich dosahu shazují, přesazují květiny a hlavně půjčují si věci, které se jim nějak zalíbí a uklízejí je na málo dostupná nebo nedostupná místa.

- Fretky jsou tak šikovné a pružné, že se dostanou téměř všude, není-li prostor řádně zabezpečen.

- Neustále se motá pod nohama, takže musíte být velmi pozorní, jinak ublížíte jemu i sobě. Ráda si kousne do palce na noze či achilovky.

- Celoplošné koberce po celém bytě nejsou vhodné.

Výše uvedené informace nemusí nutně odpovídat přímo vaší fretce, jedná se pouze o výčet nejčastějších fretčích vlastností. Fretky jsou stejně jako lidé jedinečné osobnosti. Některé spí víc, jiné míň. Některé nenapadne šplhat po záclonách, jiné to dělají rády. Některé jsou kousavé víc, jiné míň. Každý chovatel fretky se musí prostě smířit s tím, že

kousání je fretčí vlastnost, a může ji pouze regulovat. Někdo sice tvrdí, že jeho fretka nekouše, ale to jen proto, že určitý stisk už nepovažuje za kousání. Většinou si fretkař musí projít pubertou a říjí svého miláčka. V pubertě fretka zkouší, co si ke svému páníčkovi může dovolit a kam až může zajít s kousáním. V říji se důvod kousání mění na: Chytit, stisknout a odvést páníčka.

To, že fretky v noci vlezou pánovi do postele, aby mu prokously tepny na zápěstích, to je čirý nesmysl! Dělají to snad kočky nebo psi? Ne! Tak proč by měly fretky? Vždyť jsou domestikovány nejméně 2000 let. Vlezou k Vám do postele s úplně jiným záměrem - přitulit se, nebo vás z postele vytáhnout, ať si jdete hrát.


Více zde: https://finduilass-ferrets.webnode.cz/o-fretkach/vyhody-a-nevyhody/