Strava
Krmení a mlsky
Pitný režim
První možností je dát fretce do klece misku s vodou, ale není příliš doporučována. Fretka se většinou velmi dobře baví tím, že vodu z misky prostě všechnu vycáká, nebo rovnou vylije. Ideálním řešením je proto napáječka (doporučuji pístovou napáječku značky Sippy, která se velmi snadno doplňuje). Pokud byste přesto dali přednost raději misce, pořiďte si spíše takovou, která se dá zavěsit na mříže. Je důležité, aby měla fretka k dispozici čerstvou čistou vodu po celý den.
Maso
Nejvhodnější je syrové (alespoň 24 hodin přemražené), možno podávat i s kostí (pouze syrové, protože tepelně zpracované kosti se štěpí). Maso může být i tepelně upravené, ale ztrácí tak zbytečně živiny. V žádném případě nesmí obsahovat sůl a koření.
Ideální je maso kuřecí, králičí, krůtí či hovězí, případně rybí či celou myšku nebo jednodenní kuřátko. Nedoporučuje se fretce podávat maso vepřové. Pokud maso tvoří převážnou číst jídelníčku, nebo krmíte jen masem, je nutné krmit více druhy a ne pouze svalovinou, tedy i kostmi, chrupavkami a vnitřnostmi, aby fretka nebyla ochuzena o potřebné živiny.
Chcete-li stravu zpestřit, je možné čas od času dát fretce vnitřnosti, ale ne střeva a plíce, které mohou být zdrojem nákazy. Vhodná jsou spíše játra, nebo srdce, občas žaludky. Vnitřnosti podávat v omezeném množství, ideálně aby tvořily max 1/5 stravy.
Konzervy
Nechcete-li svoji fretku krmit syrovým masem, můžete jí dávat jako krmení kvalitní konzervy pro kočky. Je třeba sledovat skutečný podíl masa a studovat složení konzerv. Neměly by obsahovat rostlinné bílkoviny. Vůbec se nedoporučují marketové značky jako je Friskies, Whiskas, Kitekat a podobně.
Dnes jsou k dostání také konzervy speciálně vyrobené pro fretky (vhodné jsou např. konzervy od značky GreenWoods, které obsahují celá kuřecí srdíčka).
Nezaměňujte krmivo kočičí za psí. Konzervy a granule pro psy jsou pro fretky chudé na živiny, tuky a taurin.
Granule
Důležitý je vysoký podíl masa, optimální obsah bílkovin (kolem 40%) a tuků (kolem 20%). Dále by neměly obsahovat žádné obilí a konzervanty. V žádném případě nekrmit levnými krmivy ze supermarketu (jako např. Whiskas, Friskies, Kitekat atd.). Příliš vhodné nejsou ani některé granule přímo pro fretky, např. Vitakraft.
Nejlepšími variantami jsou granule Frettchen4You, Applaws Kitten, Acana či Orijen Cat&Kitten.
Značku granulí se nedoporučuje měnit, nebo alespoň ne příliš často. Jednak z toho může mít fretka průjem, a vybíravější jedinci navíc nemusí být ochotni nové granule konzumovat, a to ani tehdy, když mají opravdu hlad. V takovém případě je možno zkusit namíchat nové granulky s těmi předchozími, nebo je zakápnout čistým nesoleným vývarem či lososovým olejem.
Doplňky
Jednou týdně je možné dát fretce syrový vaječný žloutek, bez bílku (ten fretky neumí strávit). Občas můžeme zařadit i trošku bílého jogurtu či tvarohu.
Dalšími vhodnými doplňky jsou např. sušené maso, lososový olej (pro zdravou srst a kůži), vitaminové pasty (přiměřené množství, spíše jen za odměnu), pro mláďata je přínosný např. i NutriMix či Roboran gel, zvláště jsou-li krmena převážně nebo jen masem.
Nevhodná je vařená rýže, těstoviny, brambory, sladkosti a lidské jídlo vůbec. Ze zeleniny můžete fretce občas dát kousek okurky, papriky, či melounu (spíše jako odměnu, fretka ji nestráví, což poznáte zabarvením a konzistencí výkalů).
Ovoce se nedoporučuje kvůli vysokému obsahu cukru.
Vhodné vitaminové pasty:
Multivitaminová pasta (Gimpet)
Lososová pasta
Sýrová pasta s biotinem
Malt-Soft (pasta s maltózou, pomáhá k odstranění spolykaných chlupů z žaludku a střev, vhodná zejména v období línání)
Bílkoviny a tuky
Důležitost bílkovin:
Je důležité, aby strava fretky obsahovala hodně živočišných bílkovin. Rostlinnou bílkovinu totiž není schopna využít tak rychle, jako tu živočišnou. Její trávicí systém je rychlý a střevo krátké a tak se v něm potrava neudrží tak dlouho, aby si z ní mohla fretka vzít co nejvíce. Také nemá k trávení rostlinných bílkovin potřebnou část zažívacího traktu.
Důležitost tuků:
Je-li procento tuků v krmivu vysoké, musí být i hodnota živin vysoká. Fretky z tuků získávají energii. Sní jen tolik, kolik potřebují. Je-li proto potrava bohatá na tuky, sní ji méně, než té chudé. Tuky by měli být živočišné, ne rostlinné.
Krmení malého freťátka
Když si přinesete domů osmitýdenní freťátko, doporučuje se granule mu zpočátku změkčovat, protože mají ještě měkké zuby a čelist, a jíst tvrdé granule pro ně je obtížné. Stačí jen tolik vody, aby v nich granulky změkly, ale nebobtnaly. Fretka je schopná plně využívat svůj chrup ve stáří 12-14 týdnů, kdy se granule už máčet nemusí.
Ideální je krmit freťátko tím, na co bylo zvyklé u chovatele, kde se narodilo. Chovatel většinou krmí masem a kvalitními granulemi, a se vším rád poradí.
V raném věku jedůležité, aby fretě poznalo různé druhy jídla (maso, granule, konzervy, mlsky), aby si na něj zvyklo a neodmítalo jej vdospělosti. Často se stává, že dospělé fretky odmítají jídlo, se kterým se nikdy nesetkaly.
Strava pro freťátka by měla být vyvážená a bohatá na vápník a minerály. Nedoporučuje se krmit pouze masem. Je sice bohaté na fosfor, ale bohužel chudé na vápník. Krmení jen masem může proto vést k onemocnění příštítných tělísek, které se projevuje odvápněním kostí (sekundární nutriční hyperparatyreóza). Mláďata rychle přibývají na váze, ale jejich kosti rychlý růst nezvládají a měknou, což má za následek deformaci hrudního koše a nožiček. K tomu může dojít i špatným ukládáním poměru vápníku a fosforu v kostech. Výměnu vápníku a fosforu v organismu reguluje vitamin D. Jeho dostatečnou dávku obsahují všechny kvalitní granule, proto je ideální krmit jak masem, tak granulemi.
Nedostatek vitaminu D je znám také pod názvem Rachitida neboli Křivice.
Změna stravy:
Hodláte-li výrazně změnit krmivo, postupujte pomalu a nikdy ne zprudka. Dělejte to tak, že do jejího původního krmení přidáte trochu z nového v nízkém poměru. Postupně den ode dne poměr nového krmiva ke starému zvyšujte. Může to trvat i 14 dní. Fretky jsou paličaté a schopné držet hladovku. Po změně stravy může dojít k zažívacím potížím (výskytu průjmu). Zažívací trakt fretky si musí na nové krmivo zvyknout. Takže se nelekejte případného řidšího trusu, ale dbejte na to, aby fretka měla dostatek vody.